A csapból is a koronavírus folyik, de próbáljunk meg pozitívak maradni. Ahogy a kormány és az egészségügyi szervezetek tanácsolják, moss gyakran kezet, fertőtleníts, ne nyúlj az arcodhoz. Ezek egyébként is rutin gyakorlatok lennének koronavírus-mentes időszakokban is, így talán van némi jó oldala a jelenlegi káosznak: tisztább a levegő és mindenki nagyobb figyelmet fordít az általános higéniára.
A hatalmas sikert aratott Kézfertőtlenítő házilag cikkünk után úgy gondoltuk, megosztunk veletek néhány gondolatot természetes fertőtlenítőkkel és otthoni higiéniával kapcsolatban.
Néhány házi praktikával ugyanazt a hatást éred el, mint bolti tisztítószerekkel, ráadásul az egészségednek és a környezetnek sem ártasz. Igazi Zero Waste módszerekkel remekül felveheted a harcot a baktériumokkal és vírusokkal. Ne felejtsd el tisztítani a tisztítóeszközeidet sem, amiről bővebben a cikk végén olvashatsz.
Teafaolaj
A teafaolajat az egyik legjobb természetes fertőtlenítőszernek tartják antibakteriális és antiszeptikus hatása miatt. Az ausztrál Melaleuca alterifolia fa leveleiből készített olaj jótékony hatásait a gyógyászat mellett a háztartás számos területén kifejti.
Sok olyan hely található otthonunkban, amely fokozottan sok baktériumot tartalmaz. Ezek főleg azok a tárgyak a lakásban, amelyeket gyakran fogdosunk: a kilincs, az asztal, a számítógép egere, a konyhai munkalap. A teafaolaj kiváló fertőtlenítőszer, így ezek tisztán tartására tökéletes választás.
Hogyan használd a teafaolajat?
Csepegtess pár cseppet egy törlőkendőre, ez még a legerősebb baktériumokat is azonnal megöli. Vízben feloldva is használhatod törölgetésre, ha nem annyira súlyos a helyzet.
Fél liter víz és három-négy csepp teafaolaj keverékéből általános lemosót is készíthetsz, amit aztán felmosóvízbe is tehetsz. Penész ellen is bevetheted gombaölő hatása miatt, emellett a ruhák fertőtlenítéséhez is használhatod: ehhez mosás előtt csepegtess hat-nyolc cseppet az öblítő adagolójába.
Ecet
Mindig érdemes ecetet tartani otthon, ugyanis szinte mindenre jó a háztartásban, a WC-tisztítástól az ablakpucoláson át a vízkőmentesítésig és a szagtalanításig. Makacs szennyeződések esetén érdemes hígítatlan ecet használni, kevésbé problémás esetben azonban hígítsd az ecetet vízzel fele-fele arányban.
Takaríthatod és fertőtlenítheted a fürdőt, a konyhát, a WC-t, valamint a különféle háztartási eszközöket, például a vágódeszkát is ezzel a módszerrel. Az ecet kiváló szer penész ellen is, mivel gombaölő hatással is rendelkezik, továbbá a vízkövet is eltávolíthatod, ha üres programot indítasz el ecettel például a kávéfőzőn vagy a mosógépen. Én is erre használom leginkább az ecetet: remekül oldja a vízkövet a vízforralóban.
Citrom
A citrom az egyik legerősebb házi tisztítószer, mely azonban nemcsak fertőtlenítőként állja meg a helyét, de szagtalanít, oldja a zsírt, valamint vízkő ellen is hatékony fegyvert jelent. Tömény citromlevet is használhatsz makacs szennyeződések ellen – érdemes magával a kettévágott gyümölccsel bedörzsölni az érintett területet -, de általános lemosót, fertőtlenítőt és szagtalanító folyadékot is készíthetsz, ha vízzel hígítod.
Mint az ecet és a teafaolaj, a citrom a mosás során is segít: ha a ruhákon fű-, tea-, tinta-, paradicsom-, rozsda-, vörösbor-, gyümölcs- vagy csokoládéfolt keletkezett, mosás előtt érdemes a területet bedörzsölni egy kevés citromlével.
Citrom fából készült felületekre és vágódeszka tisztítására
Ha fa vágódeszkát használunk, bizony könnyen elszaporodhatnak rajta a baktériumok, ugyanis ezek könnyen befészkelik magukat a fa réseibe. Havonta egyszer átdörzsölheted a deszkát egy fél citrommal, így megszüntetjük a kellemetlen szagokat, és fertőtlenítjük is a felületet.
Tisztítsd a tisztítóeszközeidet
Mindegy, milyen gyakran takarítunk, ha nem fertőtlenítjük vagy cseréljük a használt rongyokat, szivacsokat, felmosórongyot rendszeresen, csak a bennük felgyülemlett baktériumokat és vírusokat maszatoljuk szét a lakásban. A szivacsokat minden használat után fertőtlenítsük, a felmosórongyot és rongyokat, textíliákat pedig mossuk ki magas hőfokon, gőzfunkciót használva.
Tartsuk tisztán a beltéri levegőt
Próbálj gyakran és alaposan szellőztetni otthon és a munkahelyeden is, ha van rá lehetőséged. A fűtési szezon miatt ugyanakkor nehéz olyan optimális időszakot találni a nap során, amikor kellően alacsony a szennyező anyagok koncentrációja a kültéri levegőben ahhoz, hogy a szellőztetés valóban javítson a lakás levegőjének minőségén.
Ilyenkor vehetjük hasznát egy korszerű légtisztítónak vagy egy antibakteriális szűrővel felszerelt légkondicionálónak, amely a polleneket és a poratkaürüléket is eltávolítja a helyiség levegőjéből.
Ha neked is van olyan házi praktikád, amit megosztanál velünk, üzenj nekünk Facebookon vagy Instagramon.
Egy gondolat “Otthoni fertőtlenítés természetesen” bejegyzéshez